Tur Bilgileri

 

DELUXE GÜRCİSTAN TURU

09  – 12  Mayıs 2024

( 3 GECE 3 GÜN )

Batum · Tiflis ·Mtskheta·Gori·Kutaisi

 

 1. Gün Perşembe 9 Mayıs 2024  ( Trabzon- Rize – Batum- Tiflis )

Saat 20.00’da Trabzon merkezde belirtilecek olan noktada  buluşma. Özel otobüsümüzle Rize’ye hareket ediyoruz. Saat 22.00’da Rize Merkez PTT önünde buluşma. Öze otobüsümüzle saat 21.30’da Batum’a  hareket ediyoruz. Saat 23.00 sularında Sarp Sınır Kapısı’na varışımızın ardından , T.C . kimlik ve gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra Batum’a geçiyoruz. Ardından tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle birçok medeniyet ve dine  ev sahipliği yapmış Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e hareket ediyoruz.

 1. Gün Cuma 10 Mayıs 2024  ( Tiflis )

 Sabah saatlerinde Tiflis’e varışımızla gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda ilk durağımız , sanatsal atmosferiyle dikkat çeken ve Gürcistan’ın güçlü bir sembolü olan Barış Köprüsü . Tiflis’in ortasından geçen ve Tiflis’in eski yerleşim yeri ile yeni yerleşim  yeri alanlarını birbirine bağlayan Mtkvari ( Kura ) Nehri üzerinde kurulmuş olan bu görkemli köprüden geçerek Kura Nehri’nin kıyısında bulunan Rike Park’a gidiyoruz. Tiflis’in en yeni ve modern rekreasyon alanı olan Rike Park’ta geçireceğimiz zaman süresince ayrıca bu park alanı içerisinde bulunan  Konser , Müzik , Tiyatro ve Sergi  Salonu’ndan oluşan muhteşem yapıyı da görüyoruz. Bu gezimizin ardından  teleferikle Sololaki Tepesi’ne çıkıyoruz. Tiflis’i kuşbakışı olarak da  seyredebileceğimiz  bu yerde Kartlis Deda Heykeli, Narikala Kalesi ve Aziz Nikolaos Kilisesi’ni gördükten sonra , yürüyerek Eski Şehir bölgesine inerken Tiflis’in tek camisi olma özelliği taşıyan Cuma Camii’ni görüyoruz. Cami ziyaretimizin ardından Tiflis’in önemli bir tarihi parçası olan tuğla evleri ve sülfür banyolu hamamlarıyla ünlü Abanotubani Bölgesi’ni geziyoruz Hamamlar Bölgesi anlamına gelen Abanotubani’de Sülfür Hamamları, Leghvtakhevi Kanyonu & Şelalesi ve bölgenin en popüler hamamı Chreli-Abano göreceğimiz yerler arasındadır. Abanotbani gezimizin ardından  bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemekten sonra şehir turumuza devam ediyoruz. Tiflis’in en popüler ve ana  caddesi olan Rustaveli Bulvarı’nda , tarihte birçok önemli olaya ev sahipilğ yapmış Özgürlük  Meydanı’nın dan başlayan 1,5 km uzunluğundaki bu cadde üzerinde Gürcistan  Parlemento Binası, Opera Binası, Rustaveli Tiyatro ve Kashveti Kilisesi gezip göreceğimiz  yerler arasındadır. Gezi sonrası otele transfer ve serbest zaman. Konaklama :  Hotel 21  **** Tiflis v.b.

 1. Gün Cumartesi 11 Mayıs  2024 ( Tiflis – Mtskheta )

 Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından , otelimize 300 metre uzaklıkta yer alan dünyanın üçüncü en yüksek Doğu Ortodoks Katedrali , Sameba Katedrali’ni ziyaret ediyoruz.Ardından , Gürcülerin 317 yılında Hristiyanlığı kabul ettikleri M.Ö. 3. yüzyıl ile M.S 5.yüzyıl arasında Kartli Krallığı’nın başkenti olan  Mtsheta’ya gidiyoruz. Gürcistan Ortodoks Kilisesi’nin bugün de merkezi olan  Mtsheta’da 1994 yılında UNESCO Dünya   Mirası Listesi’ne alınmış olan Jvari Manastırı ve Svetitshoveli Katedrali’ ni ziyaret sonra Tiflis’e geri dönüyoruz.Tiflis’e geri döndüğümüzde fünikülerle Mtatsminda Dağı’nın tepesinde yer alan ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis’i panoramik  olarak seyredebileceğimiz 770 metre rakımlı bir tepede kurulu olan Mtatsminda Eğlence Parkı’na çıkıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanın ardından Tiflis şehir merkezine gidiyoruzŞehir turumuzda Metekhi Kilisesi, Agmashenebeli Bulvarı, Marjanishvili Caddesi ve Tiflis Saat Kulesi,  Dry Bridge Market ( Bit Pazarı ) ve Vernissage Gallery gezip göreceğimiz yerler arasındadır. Bu turumuzun ardından arzu  eden misafrlerimiz 1966 SSCB döneminde yapılmış olan Tiflis metrosu ile Tiflis’in en büyük alış veriş merkezi olan Tbilisi Mall’a gidebilirler. Akşam 20.00-23.00 arası özel bir restoranda akşam yemeği ve Kafkas Gösterisi (Ekstra) Konaklama: Hotel 21  **** Tiflis v.b.

 1. Gün Pazar 12 Mayıs 2024  ( Tiflis – Gori- Kutaisi- Batum-Rize )

   Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Tiflis’ten ayrılıyor ve Gori’ye hareket ediyoruz. Gürcü asıllı Sovyet lideri Stalin’in doğduğu Gori şehrine vardığımızda Stalin Müzesi ve müze bahçesinde bulunan Stalin’in doğduğu evi görüyoruz. Bu ziyaretimizin ardından Gürcistan’da İmereti Bölgesi’nde yer alan dünyanın en eskisürekli yerleşim yerlerinden biri ve geleneksel olarak başkent Tiflis’ten sonra Gürcistan’ın en büyük ikinci ve en kalabalık üçüncü şehri olan Kutaisi’ye hareket ediyoruz. Varışımızda Kutaisi meydanında bulunan antik Gürcü figürlerinin replikaları olan altın hayvan heykelleriyle gösterişli ve modern bir fıskiye olan Kolhis Çeşmesi’ni görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından Kutaisi yakınlarında yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Gürcistan’ın Altın Çağı’nın başyapı ve bir Orta Çağ  manastır kompleksi olan Gelati Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastır ziyaretimizin ardından Kutaisi şehir merkezinde bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz.Yemekten sonra Sataplia Mağarası ve mağara yakınlarında dinazor ayak izlerini ve dinazor temalı parkı gördükten sonra Kutaisi’den ayrılıyor ve Batum’a doğru yol alıyoruz. Yol güzergahımız üzerinde Kutaisi’de 2012 ve 2019 yılları arasında Gürcistan Parlemento Binası olarak kullanılan yapıyı gördükten sonra Batum’a doğruyolumuza devam ediyoruz. Batum’da vereceğimiz serbest zamanın ardından akşam saatlerinde Sarp Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye giriş yapıyor ve Rize’ye varışımızla turumuzu sonlandırıyoruz.

Tur Ücreti :

Tur Ücreti : 185 USD ( Çift Kişilik veya 3 Kişilik Odada Kişi Başı ) Tek Kişilik Odada Konaklama : 250 USD

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

 •   Tiflis’te  2 Gece 4 Yıldızlı Konaklama
 •  Belirtilen Otelde 2 Açık Büfe Kahvaltı
 •  Tur Programında Belirtilen Tüm Geziler
 •  Türkçe Rehberlik Hizmeti
 •  Otobüsle Ulaşım
 • Araç İçi Su , Çay ve Kahve İkramı.
 •  Otobüs Giriş ve Park Ücretleri
 •  Yurtdışı Seyahat & Sağlık Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 •   Yurtdışı Çıkış Harcı
 •  Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 •  Otel Ekstraları
 • Programda Belirtilmeyen Turlar
 • Akşam Yemekli Kafkas Gecesi ( İsteğe Bağlı )

 

Önemli Not: Gürcistan’a T.C Kimlik Kartı ile giriş yapılabilmektedir. Ancak T.C. Kimlik Kartı’nızın çipinin düşmemiş olduğundan emin olunuz. Nüfus Cüzdan  ( Eski Tip Nüfus Kimliği ) ile girmek mümkün değildir. Çocuk , 1 yaşının altında bile olsa T.C. Kimlik Kartı’nın mutlaka resimli olması   zorunludur.Çocukların Gürcistan’a giriş yapabilmesi için beraberlerinde Anne ve Babası bulunması. Ebeveylerden biri yoksa Noter Onaylı Muvafakatname gerekmektedir.